Облуправління охорони об'єктів культурної спадщини захистить козацька спадщина Одещини
12.10.07
Наступного тижня обласне управління охорони об'єктів культурної спадщини розішле листи всім органам державної влади і місцевого самоврядування регіону з вимогою прийняти заходи для захисту пам'ятників козацької старизни. Про це повідомила начальник управління Наталія Штербуль. Вона відзначила, що в управління поступають сигнали від громадськості про те, що в області систематично руйнуються козачі кладовища з унікальними кам'яними хрестами. Зокрема, за словами чиновника, недавно Чорноморське гайдамацкоє соєдінєїе (краєвий отаман – Сергій Гуцалюк) повідомило про численні акти вандалізму, виявлені на двох могильних комплексах XVIII-XIX сторіч в селі Усатово. «Звичайно ж, ми зобов'язані реагувати на такі сигнали», - сказала Н. Штербуль. Вона додала, що спочатку козацькі кладовища реєструватимуться як «недавно виявлені археологічні об'єкти». Це дозволить розповсюдити на них дію законодавства про охорону пам'ятників культурної спадщини.
Як відзначила начальник управління, захист пам'ятників козацької старизни ускладнюється тим, що більшість об'єктів тієї епохи до цих пір не внесено в Державний реєстр нерухомих пам'ятників України. І це притому, що існує національна програма відродження і розвитку українського козацтва, затверджена відповідним Указом Президента. «Внесення до реєстру дуже трудомістка справа. Необхідно детально описати кожен пам'ятник, його місцерозташування, вказати датування, зразкову вартість об'єкту. Крім того, якщо до 2000 року додати статус пам'ятника можна було на обласному рівні, то зараз, оскільки реєстр загальнодержавний, для цього необхідно пройти декілька інстанцій, зокрема в столиці. Спочатку уявлення розглядається і затверджується обласною державною адміністрацією, потім воно проходить експертизу в Міністерстві культури, потім його розглядає науково-методична рада Мінікульту. Якщо мова йде про пам'ятнику місцевого значення необхідний наказ міністра культури і туризму, якщо про національний – ухвала Кабміну», - сказала Н. Штербуль. Вона повідомила про те, що до 2004 року, поки управління охорони пам'ятників розпоряджалося бюджетними коштами на свій розсуд, воно фінансувало вивчення козацької старизни. Фахівці Одеського національного університету ім. И.И. Мечникова, Одеського археологічного музею і центру археології Північно-західного причорномор'я інституту археології Національної академії наук задокументували понад 350 козацьких могил, розсіяних по всьому регіону. Проте з ухваленням нового Бюджетного Кодексу «самодіяльність» припинилася, і ось вже два роки досліджень в цьому напрямі не проводиться.
Найближчим часом: Через 3 дні: День студентів (Тетянин день)
Через 4 дні: Міжнародний день митника, День працівників контрольно-ревізійної служби
Через 7 днів: День працівників пожежної охорони
Через 15 днів: Міжнародний день бармена (День святого Аманда)
Голосування
Який статус повинна мати Російська мова в Україні?
Статус регіональної
Голоси: 21 | 8.9%
Статус Державної
Голоси: 89 | 37.71%
Ніякого статусу
Голоси: 126 | 53.39%
Голосують тільки зареєстровані користувачі
Голоси: 236
Ласкаво просимо
Он-лайн
Гостей: 3
Користувачів:
На цій сторінці: Користувачів: 14073
Новачок: Ira10001987
Портал Українців Одещини Увага! При копіюванні матеріалів, посилання на Портал обов`язкове. Адміністрація порталу може не розділяти думку авторів і не несе відповідальності за авторські матеріали.