для друку  створити pdf-документ з цієї новини 
Обійняти рушником усю Україну
27.01.08
Сьогодні нашу творчу «вітальню» прикрасив (світлинами) гігантський «Рушник національної єдності», який вишивали понад тисячу майстринь в усіх областях України.Одним із його опікунів-провідників й нашим співрозмовником є голова ради Асоціації працівників засобів масової інформації України, заслужений працівник культури України, голова оргкомітету Всеукраїнської культурно-мистецької суспільно-політичної акції «Рушник національної єдності» Віктор Петренко.

В усіх українців на слуху невмируща «Пісня про рушник» на слова Андрія Малишка. Рушник із прадавніх часів був оберегом нашого народу: ним зустрічали появу на світ нового життя, благословляли на довгу й щасливу подружню долю молодят, рушник мати давала в далеку дорогу синові. Виконавчий директор акції Микола Степаненко зазначив: «Ми добре знаємо і минулий, і нинішній стан розвитку народних ремесел, народного мистецтва, і, зокрема, вишивки в усіх регіонах України. Я можу з абсолютною переконаністю стверджувати, що рушники вишивають у кожному українському селі. Більше того, я думаю, що Україна — чи не єдина країна в світі, де рушники вишивають в усіх областях. Безумовно, є певні особливості у техніці вишивання, є кращий чи гірший рівень майстерності, але це цілком природно...»


Так само природно виникла ідея вишити рушник національної єдності, до якого прихильно ставилися б люди з різними політичними уподобаннями у різних куточках України. Унікальний за масштабністю й змістовністю образотворчих символів рушник було створено на 9-метровому полотні-сувої (цифра 9 символізує досконалість, якої ми прагнемо). До речі, оргкомітет переглянув кілька згортків полотна різної довжини та ширини, які пощастило відшукати в селах Житомирської, Вінницької та Хмельницької областей, і відібрав домоткане конопляне полотно Євгенії Андрощук із села Сьомаки на Хмельниччині. Напередодні свята Святої Трійці неподалік Канева у весняних водах Дніпра-Славути відбулася церемонія останнього полоскання та відбілювання під палючим травневим сонцем великого полотна, що півстоліття пролежало на горищі, чекаючи свого зоряного часу, а черкаські чарівні польові мавки благословили ритуальним танком і співом майбутній рушник у щасливу дорогу до мільйонів людей.

Українські вчені-етнографи зібрали, узагальнили і детально описали сотні українських рушників, що увібрали десятки символів епохи Трипілля і Київської Русі та доби Козаччини. Найвиразніші з них стали складовими елементами зображення на полотні, тим більше, що за прадавніми канонами рушник повинен мати триєдину побудову, яка б містила і звернення до минулого, і наше сприйняття сьогодення, і послання в майбутнє.

«Обійняти рушником усю Україну — це чудовий задум і добрий приклад народної дипломатії,— сказав Запорізький міський голова Євген Карташов.— Це своєрідне послання всім політикам і державним мужам, які повинні дослухатися до голосу свого народу». Саме за пропозицією Євгена Карташова «рушниковий марафон» стартував у столиці козацької вольниці — на острові Хортиця. Це сюди збиралися з усіх-усюд наші волелюбні предки і захисники рідної землі. Це звідси вирушали в славні походи козацькі загони і запорозькі чайки. Це тут давали клятву на вірність своєму народові українські гетьмани і писали документи великого історичного значення. Тож глибоко символічно і цілком закономірно, що саме тут розпочалося вишивання величного національного символу і всеукраїнського оберегу.

У рушника два крила — праве і ліве. Два крила і в акції — культурно-мистецьке та громадсько-політичне. Саме тому вона зумовила появу унікального твору народного мистецтва і має слугувати формуванню у нашому суспільстві атмосфери злагоди і взаєморозуміння.

Володимир Коскін

www.vox.com.ua
Закладки: 


Ви повинні увійти, щоб відправляти коментарі на цьому сайті, або увійдіть, або - якщо ви ще не зареєстровані - натисніть тут, щоб зареєструватись
No connect
Портал Українців Одещини
Увага! При копіюванні матеріалів, посилання на Портал обов`язкове.
Адміністрація порталу може не розділяти думку авторів і не несе відповідальності за авторські матеріали.