для друку  створити pdf-документ з цієї новини 
Україна морська Держава
02.06.08
Новини України, море, указ, Президент, Держава20 травня 2008 року Президент Віктор Ющенко Указом № 463/2008 увів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 16 травня 2008 року «Про заходи щодо забезпечення розвитку України як морської держави»

Здавалось би твердження, що Україна – морська держава – це аксіома, визнана світом. Та, якщо у географічному сенсі ця істина дійсно не підлягає сумніву, то у площині політичній, економічній, науковій і воєнній за роки незалежності наші морські позиції багато в чому втрачені.

Уже давно корабели б’ють шампанське об чужі судна, щось не чутно про подвиги китобоїв, ми звикли їсти імпортну рибу, підлітки уві сні не підкоряють північний і південний полюс, не відкривають таємниць морських глибин, не мріють про океанські походи, нас не чекають у міжнародних морських союзах, ми не впливаємо на баланс морських сил і інтересів.
Тож не дивно, що Рада національної безпеки і оборони нарешті спромоглася розглянути комплекс проблем, пов'язаних із розвитком України як морської держави, й неочікувано відкрила для себе ‘‘наявність загрозливих явищ та системних недоліків у цій сфері’’ та з’ясувала, нарешті, що ми догосподарювались до того, що не лише звели нанівець попередні здобутки, але й створили реальні загрози національній безпеці.

Серед таких чинників відзначаються практична втрата основного потенціалу вітчизняного морського флоту у здійсненні морських перевезень та те, що майже третина причального фронту перебуває у незадовільному технічному стані. За відсутності належного державного фінансування та недостатніх інвестицій портове господарство не встигає за потребами у обробленні вітчизняних та транзитних вантажів.
Відсутня державна стратегія щодо освоєння вуглеводневого потенціалу морського шельфу, не приділяється достатньої уваги розвитку морського туризму.

У рішенні констатується, що вітчизняне суднобудування зорієнтовано в основному на виконання експортних замовлень, у той час як забезпечення Військово-Морських Сил Збройних Сил України та загонів Морської охорони Державної прикордонної служби України сучасними кораблями залишається недостатнім, а наявні кораблі флоту виходять з експлуатації без відповідної заміни.

Діюча система добору та підготовки кадрів не забезпечує оновлення складу робітників основних суднобудівних спеціальностей.

Система забезпечення безпеки мореплавства є морально і фізично застарілою. Сили й засоби рятування на водах розпорошені між відомствами, діяльність яких не узгоджена. Забезпечення сучасного контролю за навігаційною обстановкою та надання своєчасної допомоги вітчизняним та іноземним плавзасобам у надзвичайних ситуаціях унеможливлюється відсутністю в України власної інтегрованої супутникової системи зв'язку.

Для кардинальної зміни ситуації Ради національної безпеки і оборони України уже в цьому році має затвердити Морську доктрину.

З метою розвитку морських транспортних коридорів та морської інфраструктури передбачається будівництво серії танкерів для транспортування нафти і нафтопродуктів та газовозів для транспортування скрапленого природного газу, реалізація в українських портах проекту днопоглиблювальних робіт для прийому танкерів вантажомісткістю понад 100 тисяч тонн, розширення мережі терміналів, відновлення суднового глибоководного ходу Дунай - Чорне море на українській ділянці дельти Дунаю та будівництво шляхів залізничного, автомобільного сполучення, ліній електропередач для районів українського Задунав'я.

Уряд зобов’язується внести на розгляд Верховної Ради законопроекти про прилеглу морську зону, про морську галузь, вжити заходів щодо належного супроводження у ВР законопроекту про морські порти, забезпечити тим самим недопущення відчуження з державної власності акваторії, земель морських портів, причалів, залізничних і автомобільних під'їзних шляхів, а також щодо ефективного адміністративного управління портами.

Будуть розроблені Національна програма досліджень і використання ресурсів Азово-Чорноморського басейну, інших районів Світового океану на 2009-2034 роки, комплексна програма освоєння вуглеводневого потенціалу української частини континентального шельфу Чорного та Азовського морів, регіональні програми розбудови морської туристичної та курортної інфраструктури, реалізовані заходи щодо забезпечення належної безпеки туристів водних видів відпочинку та розвитку морського та яхтового туризму, збільшиться кількість національних парків та заповідників на базі природних комплексів.

Має бути затверджене Положення про державну систему управління безпекою судноплавства, включаючи національну систему пошуку та рятування на морі, створено Український міжнародний реєстр суден.

Вдосконалюється система державного контролю уловів водних живих ресурсів та продуктів їх переробки у морських рибних портах України всіма відповідними суб'єктами підприємницької діяльності.

Не обійдеться й без оргзаходів - утворюються Урядовий комітет з морської діяльності, Морська адміністрація, орган, відповідальний за реалізацію державних програм у сферах суднобудування та воєнного кораблебудування та національний логістично-фрахтового центр.

Особливе місце у документі відведене забезпеченню безпеки та обороноздатності України в акваторіях Чорного та Азовського морів: розробка Державної цільової програми розвитку кораблебудування на період до 2035 року, Програми комплексних невідкладних заходів, спрямованих на забезпечення готовності Військово-Морських Сил Збройних Сил України до виконання ними завдань за призначенням, відновлення та підтримання технічної готовності, а також модернізацію наявних корабельного складу, озброєння і військової техніки Військово-Морських Сил, оснащення морських спеціальних підрозділів сучасними зразками протидиверсійного та водолазного озброєння, створення Єдиної національної автоматизованої системи висвітлення надводної та підводної обстановки вздовж морського узбережжя, створення стаціонарних та мобільних систем виявлення несанкціонованих підводних об'єктів у межах портових вод та в районах розташування вітчизняного нафтогазового комплексу на континентальному шельфі та національної системи моніторингу плавзасобів.

Вельми цікавими є завдання щодо комплексної оцінки наслідків тимчасового перебування Чорноморського флоту Російської Федерації та розробки законопроекту щодо припинення з 2017 року дії міжнародних договорів про тимчасове його перебування на території України.

Попри життєву важливість таких державницьких рішень, серйозність завдань та вичерпність заходів не можемо відігнати від себе якийсь сумнів – чи не є все це лише димовою завісою при створенні для умов діяльності компанії «Венко Прикерченська Лтд» у надрах континентального шельфу Чорного моря – оскільки Міністерству охорони навколишнього природного середовища приписано невідкладно скасувати своє рішення про анулювання спеціального дозволу цій компанії на користування надрами.

Все ще хочеться вірити, що це не так.

Петро ПРОЦИК, радник Голови НРУ
Закладки: 


Ви повинні увійти, щоб відправляти коментарі на цьому сайті, або увійдіть, або - якщо ви ще не зареєстровані - натисніть тут, щоб зареєструватись
No connect
Портал Українців Одещини
Увага! При копіюванні матеріалів, посилання на Портал обов`язкове.
Адміністрація порталу може не розділяти думку авторів і не несе відповідальності за авторські матеріали.