для друку  створити pdf-документ з цієї новини 
Солов'їна мова, солов'їна пісня
30.06.08
Солов'їна мова, солов'їна пісня, діаспора, українці за кордоном, світ і УкраїнаУ столиці Татарстану Казані урочисто відкрито меморіальну дошку Оксані Петрусенко.

Нижньокамська українська національно-культурна автономія «Вербиченька» протягом багатьох років проводить роботу з увічнення пам’яти видатних українців, які в різний час жили й працювали у Татарстані. Зокрема, у 2006 році в Казані було відкрито меморіальну дошку видатному українському державному діячеві та історику Михайлові Грушевському.
2004-м роком датується початок низки заходів, присвячених легендарній українській співачці Оксані Петрусенко: двічі літературно-музичні зустрічі відбулися в Нижньокамську, делегація товариства виїжджала для проведення свят у міста Росії (Тольятті, Димитровград, Іжевськ). У квітні 2007 р. в Нижньокамську було проведено І Відкритий жіночий вокальний конкурс ім. Оксани Петрусенко. У березні 2008 року в Москві відбулася урочиста презентація діяльности «Вербиченьки», в основу якої було покладено літературно-музичну композицію, присвячену О. Петрусенко.

31 травня 2008 року в Казані відбулася знаменна для всіх українців подія — на фасаді будівлі Татарського державного театру драми і комедії ім. Каріма Тінчуріна було урочисто відкрито меморіальну дошку на вшанування талановитої землячки.

Сюди з’їжджалися гості з міст Поволжя, з Москви, Іжевська, Києва.

Голова товариства «Вербиченька» Євген Савенко наголосив на великому значенні цієї події для всіх українців і тій мудрій політиці керівництва Татарстану, завдяки якій кожний народ багатонаціональної республіки має можливість зберігати та розвивати свою історію, культуру і традиції.

Радник з питань культури та освіти Посольства України в Російській Федерації Ольга Дарибогова підкреслила, що завжди з теплими почуттями бере участь у заходах, що їх проводять нижньокамці. Подякувала за копітку і безкорисливу роботу товариству «Вербиченька» і керівництву Татарстану, що створює сприятливі умови для розвитку української культури.

Заступник міністра культури Татарстану Айрат Заппаров привітав усіх учасників, гостей і організаторів з видатною подією в культурному житті Казані. Він вразив усіх глибоким знанням життєвого і творчого шляху Оксани Петрусенко, розповів про її значний внесок у розвиток оперного мистецтва в Татарстані.

Справжньою окрасою свята було вокальне вітання знаменитій співачці минулого століття від видатної співачки сучасности, солістки московського Великого театру Галини Чорноби.

Неоціненну допомогу в підготовці та проведенні свята надала Асамблея народів Татарстану, від її імени з привітальним словом виступив керівник виконавчого комітету АНТ Микола Владіміров.

Місто Нижньокамськ представляли на святі заступник голови Нижньокамського муніципального району Рашид Міннуллін і начальник відділу із зв’язків з громадськими об’єднаннями та з національних питань Чулпан Махмутова. Рашид Ісламович привітав присутніх і підкреслив, що ця культурна подія має позитивне громадсько-політичне забарвлення, що міжнаціональні відносини в Татарстані динамічно розвиваються і дають яскраві позитивні результати.

Від імени Об’єднання українців Росії та Федеральної національно-культурної автономії українців Росії з вітальним словом виступив співголова ОУР Валерій Семененко.

Тепло української землі з нашої історичної батьківщини привезла солістка Київської філармонії Інна Андріяш-Місько. Вона зачитала вітальні листи від Всеукраїнського жіночого товариства імени Олени Теліги та народної артистки України Валентини Антонюк.

І зовсім схвилювала присутніх розповідь про Оксану Петрусенко людини, що зустрічалася з нею. Колишній актор, згодом театральний художник Віктор Іванович Селюк зараз живе в Казані, ще у далекому 1938 році він брав участь в одній з нею виставі, але й досі пам’ятає її обличчя, її сильний, дзвінкий, унікальний голос. Живий свідок історії, що прийшов поділитися з присутніми своїми спогадами.

Значення нашого свята перебільшити, напевно, неможливо. Відновлюється історична справедливість, і ім’я Оксани Петрусенко повертається в місто, де вона була визнана справжньою зіркою і дістала довічне звання «Наш український соловейко». Такі заходи є містком між культурами українського і татарського народів.

Євген САВЕНКО,
голова МНКА УТ «Вербиченька»

"Українське Слово"
Закладки: 


Ви повинні увійти, щоб відправляти коментарі на цьому сайті, або увійдіть, або - якщо ви ще не зареєстровані - натисніть тут, щоб зареєструватись
No connect
Портал Українців Одещини
Увага! При копіюванні матеріалів, посилання на Портал обов`язкове.
Адміністрація порталу може не розділяти думку авторів і не несе відповідальності за авторські матеріали.