для друку  створити pdf-документ з цієї новини 
У Верховній раді зареєстрований законопроект, що регламентує мовні відносини
19.03.09
Новини України, законопроект, документ, ЗМІ, національних, мовою, БЮТ, Юрій Гнаткевич, Конституції, Верховну раду, міністрійУ Верховній раді зареєстрований законопроект, що регламентує мовні відносини. Єдиною державною мовою є український. Документ, зокрема, передбачає перехід друкарських і електронних засобів масової інформації на українську мову. Виняток становитимуть лише ті ЗМІ, які обслуговують потреби національних меншин. Реагувати на порушення мовного законодавства повинне управління з питань мовної політики, яке передбачається створити при Кабінеті міністрів.

Проект закону #4222 "Про державну мову і мови національних меншин", зареєстрований вчора у Верховній раді, визначає, що єдиною державною мовою на території України є український. Обгрунтовувавши необхідність ухвалення документа, його автор, народний депутат Юрій Гнаткевич (БЮТ) зазначив, що до цих пір немає окремого закону, що регламентує мовні відносини. Він також вказав, що мовне законодавство складається з Конституції (ст. 10), закону "Про мови в Українській РСР", прийнятого 28 жовтня 1989 року, а також рішення Конституційного суду про офіційне тлумачення ст. 10 Конституції України. На думку автора, документ повинен пристосувати закон 1989 року до нового статусу України як незалежної унітарної держави.
Нагадаємо, 28 жовтня 1989 року Верховну раду УРСР прийняв закон "Про мови в Українській РСР". Після цього народними депутатами неодноразово робилися спроби внести до нього різні зміни або проголосувати за альтернативні законопроекти. Всього з 1991 року до теперішнього часу у Верховній раді побувало 212 проектів законів і ухвал, пов'язаних з питаннями використання державної мови і мов національних меншин.

Як повідомив Юрій Гнаткевич, документ "передбачає важелі" для того, щоб громадяни говорили українською мовою. "Наприклад, відносно офіцерів, які під час виконання службових обов'язків ігнорують державну мову, командування зобов'язане застосовувати дисциплінарні заходи. А при Кабінеті міністрів необхідно створити управління з питань мовної політики", - заявив пан Гнаткевич. За його словами, це відомство повинне узагальнити досвід у сфері мовного законодавства, а також реагувати на різні порушення закону про мову.

Проте головне нововведення законопроекту стосується засобів масової інформації. Документ зобов'язує всі друкарські і електронні ЗМІ – як державні, так і приватні – перейти на українську мову. Виняток становлять лише ті ЗМІ, які "обслуговують потреби національних меншин". "Ми повинні примусити українців поважати рідну мову і говорити на ній. І величезну виховну роль в цьому грають засоби масової інформації. Тим часом 90% ЗМІ видаються російською мовою", - сказав пан Гнаткевич.

ЮЛІЯ АЛЕКСАНДРОВА
Закладки: 


Ви повинні увійти, щоб відправляти коментарі на цьому сайті, або увійдіть, або - якщо ви ще не зареєстровані - натисніть тут, щоб зареєструватись
No connect
Портал Українців Одещини
Увага! При копіюванні матеріалів, посилання на Портал обов`язкове.
Адміністрація порталу може не розділяти думку авторів і не несе відповідальності за авторські матеріали.