для друку  створити pdf-документ з цієї новини 
Благовіщення Пресвятої Діви Марії
07.04.09
Україна, православ'я,вшанування, Пресвятої, Діви, Марії, починається, з, моменту, явлення, до, Неї, посланого, від, Бога, в, місто, Назарет, Архангела, Гавриїла, який, ввійшовши, в, Її, будинок, звернувся, до, Неї, з, вітанням,, яке, висловлює, шанобливу, повагу, Радуйся, Благодатна,(25 березня ст. ст. — 7 квітня нов. ст.) Пресвята Діва після Її введення в Єрусалимський храм залишалася там під опікою священнослужителів і проводила час за молитвами, читанням Святого Письма і рукоділлям. За переказами, коли Святій Діві виповнилося 15 років — за іудейськими звичаями дівчатам цього віку дозволялось виходити заміж, — первосвященики оголосили їй, що вона вже не може залишатися в храмі і має обрати собі чоловіка. Пресвята Діва відповіла їм, що, будучи своїми батьками посвячена Богу, Вона бажає назавжди залишитись дівою.

Тоді священики вирішили заручити Марію з благочестивим старцем з роду Давида на ймення Йосиф, який мав дбати про Неї і бути їй тільки названим чоловіком. У Назареті, в домі праведного Йосифа, Пресвята Діва не змінювала свого життя. Вона багато часу проводила в молитвах і праці, займаючись рукоділлям і читанням святих книг. Для Неї дім Йосифа став ніби храмом молитовним, з якого Вона майже нікуди не відходила і ні з ким не розмовляла, лише з дочками Йосифа.

У галілейське місто Назарет у дім Йосифа до святої Діви Марії шостого місяця по зачаттю Іоанна Хрестителя посланий був Архангел Гавриїл. Увійшовши до Діви Марії, він промовив: «Радій, благодатная. Господь із тобою! Благословенна ти між жонами!» Вона ж стривожилась цими словами і почала роздумувати, що б означало таке привітання. Ангел промовив до неї: «Не бійся, Маріє, — бо в Бога благодать ти знайшла! І ось ти в утробі зачнеш, і Сина народиш, і даси Йому ймення Ісус. Він же буде Великим і Сином Всевишнього званий, і Господь Бог дасть Йому престол Його батька Давида. І повік царюватиме Він у домі Якова, і царюванню Його не буде кінця».
А Марія озвалась до ангела: «Як же станеться це, коли мужа не знаю?» І ангел промовив у відповідь їй: «Дух Святий злине на тебе, і Всевишнього сила обгорне тебе, через те й Святе, що народиться, буде Син Божий. А ота твоя родичка Єлизавета — вона зачала в своїй старості сина і оце шостий місяць для неї, що звуть її неплідною. Бо для Бога нема неможливої жодної речі!» А Марія промовила: «Я ж Господня раба. Нехай буде мені згідно з словом твоїм!» (Лук. І, 28 — 38). І відійшов від Неї ангел, і Свята Діва пішла до родички своєї Єлизавети. Єлизавета зустріла її таким привітанням: «Благословенна Ти між жонами і благословенний Плід утроби Твоєї!» (Лук. 1, 42).

А Марія промовила їй: «Величає душа моя Господа і радіє мій дух у Бозі, Спасі моїм, що зглянувся Він на покору Своєї раби, бо ось від часу цього всі роди мене за блаженну вважатимуть, бо велике вчинив мені Потужний! Його ж Іменнясвяте і милість Його з роду в рід на тих, що бояться Його!» (Лук. І, 46—50).

Святкували Благовіщення Пресвятої Богородиці від самого початку створення Християнської Церкви. В Назареті, на тому місці, де архангел благовістив Діву Марію, побудовано храм в пам’ять Благовіщення Богородиці.
Святі Отці Церкви у своїх трудах пояснюють і те, чому Син Божий втілився в утробі Діви Марії в день 25 березня (ст. ст.). Адже Бог сотворив чоловіка в день 25 березня, і тому Бог послав Архангела Гавриїл а цього дня Благовістити Діву Марію.
У V ст. Анатолій Константинопольський, у VII — Андрій Єрусалимський, у VIII — святий Дамаскін, у IX ст. Феофан та інші написали багато хвалебних пісень на честь Благовіщення Богородиці, якими нині Церква прославляє цю подію.
Шостий Вселенський Собор, який відбувся у 691 р., 52-м правилом визначив не служити на Благовіщення літургії Ранішосвячених Дарів на який би день Великого посту не випав він, а служити літургію Іоанна Золотоустого чи Василія Великого, тим самим підкреслив величність свята.
Тропар свята: Сьогодні початок нашого спасіння і виявлення предвічної таємниці: Син Божий сином Діви стає і Гавриїл благодать благовіствує. Тому й ми з ним до Богородиці звертаємось: Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою.

В народі вважають Благовіщення великим святом. Цього дня не можна працювати. Навіть пташка не в’є свого гнізда в цей день — на Благовіщення і птиця не несеться і гнізда не в’є; ніяка птиця не в’є гнізда в цей день, один тільки горобець не знає свята Благовіщення, бо він, бач, бусурман поміж птицями.

Вранці, коли ще в церкві правиться служба Божа; випускають пташок з неволі — щоб співали на волі,: Бога прославляли та просили щастя-удачі тому, хто їх випустив.
Прийшовши з церкви, господар випускав на волю, на сонце всіх тварин, навіть кота виганяв на подвір’я — щоб чули весну і самі про себе дбали. Якщо в день Теплого Олекси пасічник не виставив на пасіку бджіл, то в день Благовіщення він виставляє вулики за будь-якої погоди.

У церкві в цей день святять проскури. Благовіщенську просфору перетирають на порошок і, годуючи бджіл, додають до меду — щоб бджоли роїлись; змішують її з землею і сіють по чотирьох кутах ниви — щоб дощова хмара ниви не минала; заривають у землю — щоб град посіву не побив.

Хворому на пропасницю давали благовіщенську проскуру як ліки. Благовіщенська просфора і стрітенська вода вважалися цілющими, тому їх зберігали на божнику поміж святими образами.

Надзвичайно цікаві традиції нашого народу. Все, що народиться в цей день, погано ростиме, — бо від благовісного теляти добра не ждати. Благовісне яйце під квочку не кладуть. Бог благословляє в цей день рослини, і все починає рости. Цвітуть перші весняні квіти: проліски, первоцвіт, ряст, сон-трава…

http://uaoc.net
Закладки: 


Ви повинні увійти, щоб відправляти коментарі на цьому сайті, або увійдіть, або - якщо ви ще не зареєстровані - натисніть тут, щоб зареєструватись
No connect
Портал Українців Одещини
Увага! При копіюванні матеріалів, посилання на Портал обов`язкове.
Адміністрація порталу може не розділяти думку авторів і не несе відповідальності за авторські матеріали.