для друку  створити pdf-документ з цієї новини 
Ризики запровадження двомовності
25.02.10
Новини Одеси, Україна, Двомовність, мова, російська, янукович, обіцянки22 лютого, у приміщенні інформагентства УКРІНФОРМ в рамках громадської кампанії «Новий Громадянин» відбулася прес-конференція, перша з циклу «Україна за президентства Януковича».

За результатами обговорення з незалежними експертами в галузі мовної політики, соціологами та освітянами кампанія Новий Громадянин винесла позицію, що питання двомовності зараз не на часі, воно просто відволікає суспільство від більш насущних.

«За існуючими законами в Україні – державна мова українська, але існує вільний розвиток російської та інших мов. Як не смішно, законодавчо у нас непогано поставлено питання захисту мови національних меншин, і він навіть є більшим, ніж захист рідної мови. У Верховній раді давно існує негласний мораторій на законопроекти, які торкаються мовної політики: за 3-4 роки їх накопичилося майже 500 і жоден з них не розглядався. Держава на сьогодні задекларувала досить сильний захист для всіх мілітарних мов в Україні. Утім все це законодавство не створює системи, за якої можна відмінити статус мілітарних мов, - Ігор Розкладай, експерт Інституту медіа права.
«Насправді мажоритарною мовою в Україні є російська мова. Жодна політична сила не хоче шукати національного компромісу у питанні мови. За соціологічними даними на сьогодні всього 24% молодих людей (18-20 років) розмовляють українською, 28% - середнє покоління, і 55% - старше покоління. А тому ще 2-3 покоління і українська мова перетвориться у гельську (мова шотландців). На мою думку, запровадження двомовності лише прискорить процес деукраїнізації у державі, - Олександр Вишняк, експерт Інституту соціології АНУ.

«Двомовність – це реальність, у якій ми живемо. Позитивна риса – Україна не складається з двох одномовних частин, як деякі європейські країни. Проте питання введення двомовності викликає побоювання у носіїв мови, які розуміють, що з введенням другої російської мови ситуація погіршиться, і вони не зможуть повністю задовольняти свої потреби як громадяни (медійний ринок, книжковий, культура). З іншого боку, населення, яке розмовляє російською, підтримуючи питання двомовності, у такий спосіб перестраховується щодо насильницької українізації. Заяви політиків про підвищення ролі російської мови у суспільстві, на мою думку, залишаться бездієвими, і мовне питання в черговий раз буде просто використано, - Станіслав Шумлянський, аналітик з мовної політики.

«Донбас – особливий регіон, де проживає 118 різних національностей, тому впровадження двомовності тут вимагає обережного підходу, не революційного, а поступового. На сьогодні ми уже маємо позитивний досвід створення в нашому університеті окремих україномовних навчальних потоків» - Володимир Шевченко, ректор Донецького національного університету.

«Позиція нашої громадської організації – про двомовність не може бути і мови. Якщо політики відкладають питання мови у довгий ящик, то дозвольте 3-му сектору ним зайнятися. На сьогодні потрібен баланс думок. Незважаючи на незалежність України, Росія досі розглядає нас як свою колонію, а мова метрополії завжди прагне з’їсти мову корінних носіїв. Тому не варто ставити на одну бігову доріжку українську і російську культури, адже очевидно, яка з них буде більш успішною у цій ситуації» - Оксана Левкова, директор ВГО Громадський рух "Не будь байдужим!".

http://newcitizen.org.ua
Закладки: 


Ви повинні увійти, щоб відправляти коментарі на цьому сайті, або увійдіть, або - якщо ви ще не зареєстровані - натисніть тут, щоб зареєструватись
No connect
Портал Українців Одещини
Увага! При копіюванні матеріалів, посилання на Портал обов`язкове.
Адміністрація порталу може не розділяти думку авторів і не несе відповідальності за авторські матеріали.