для друку  створити pdf-документ з цієї новини 
Владне богоборство
09.08.10
Візит Патріарха Кирила просто не міг не викликати суперечок між віруючими. Власне, на те й робилася ставка.
Країна та уряд такий, скажуть вам журналісти та представники тих професій, хто має хоч якийсь вплив на людей. Будь-які, здавалося б, нейтральні або особливі теми обов'язково знайдуть своє місце у списку політичних. От і звичайний від’їзд прихожан храму Різдва Христового до столиці, що на вулиці Пастера, 5 перетворився на політичний скандал. Поки що, місцевого рівня.
Що ж сталося? Відзначення державного свята Хрещення Русі мало пройти урочисто у Києво-Печерській лаврі, куди очікувався приїзд вірян з багатьох куточків України.
Водночас у Володимирському соборі Патріарх Кирило та президент країни мали свою щасливу зустріч.
Обидва об’єкти розташовані на пристойній відстані одне від одного.
Шофера замовленого автобусу, яким мали їхати прочани, звинуватили буцім-то він був п’яний, без усяких на те підстав, просто так «здалося» одному з міліціантів. Залякали водія, що відберуть ліцензію на діяльність та відібравши ключі від машини, заблокували усім вхід до автобусу. Прихожани все одно дісталися Києва: кого довезли священики приватним транспортом, а хтось їхав поїздом.
Пізніше учасники цього почули багато цікавого на свою адресу. Це про побиття і провокації, які так любить одеська преса.
Хто вас «заклав»? Чи просто міліція стояла, вистежуючи прихожан?
- Ходили чутки, що церква готує теракт на президента. Є така думка, що керівництво Внутрішніх справ мусило дати таку вказівку.
Пан отець Віталій, настоятель храму Різдва Христового згадує, що напередодні запланованого виїзду коло церкви патрулювали міліцейські автівки. Навіть дільничний підійшов, аби спитатися, що це буде у церкві сьогодні.
- А що могло бути б, окрім вечірньої молитви? І чого протягом 10 років ніхто в очі не бачив того дільничного? – щиро дивується священик.
Коментуючи таку несподівану та образливу подію, отець Віталій сказав таке:
- Влада не пустила людей на Державне свято і в цьому , на мій погляд, є вияв богоборства. І в цьому я бачу або їхню необізнаність, недолугість якусь, або небезпеку, у якій може повторитися знову тюрми, руйнування храмів та голодомори.
Це неможна замовчувати, а побільше говорити, щоб люди ставали свідомішими. Аби люди, кожен на своєму рівні, міг протистояти таким діям. Ми всі хрещені, ми маємо культури, ми маємо чітко визначені наміри, які нас пов'язують з християнською культурою і ми гарно живемо – і з нами легко уживаються й інші релігії й народи. І зараз нам усе зруйнувати, навіяти нам неясно який дух та характер, може і вигідно б було, щоб розпочати якісь кровопролиття, якусь війну. Але ми маємо великий досвіт і цього робити не будемо.
Я думаю, що християнський народ не проміняє свою віру й свої цінності, які нам хочуть чи нав’язати, чи підсунути. Чесно кажучи, навіть не можу спрогнозувати, що вони можуть запропонувати із свого менталітету, якщо приймаються такі рішення.

Межі одеситів ходять чутки, що прибуття патріарха Кирила спровокує за собою злиття Московського та Київського патріархатів. На скільки ця інформація достовірна?
Прибуття Кирила зовсім не на злиття. Патріарх, який ще зовсім «молодий» патріарх, не може впоратися зі своєю церквою у Росії. Можливо, тому що більшу половину Росії заполонили мусульмани.
Багато єпископів заявляють, що не визнають обрання Кирила законним.
Кирило ніби то й хотів би опертися на таку церкву, як українську. Він прикривається ідеєю, що «Росія – то третій Рим». Він хоче оживити ці слова, а оживити можна тільки за рахунок України. Бо такі зустрічі з духовенством та мирянами він ніколи не мав у Росії і він ніде такого у світі не знайде. І тому його бажання нам зрозуміле. Він хоче все підпорядкувати собі. Влада Росії надала статусу автономної церкви РПЦ – то як це повернути назад? Ми знаємо, що були навіть розмови, аби Президент РФ зняв Патріарха, бо він нічого не міг зробити. Такий патріарх. Його слово не чує духовенство. І в Росії не чує. Він приїхав, як комсорг іншої держави, якби зняти Київський патріархат з реєстрації. Хіба виникне у когось думка, що він об'єднає УПЦ? Не може, бо немає він у серці Бога і тої любові та розуму, щоб був на таке здатний. Якщо зло зробити – так, це робили й комуністи. От таке він може, а протягнути руку милосердя, обняти й поцілувати… 14 мільйонів прихожан Київського патріархату! Ви чули від нього хоч одне слово? Він сказав – «покайтеся»… Цікаво, перед ким? Перед ним, чи Богом?
Тому плани не реальні, але… між духовенством УПЦ МП така думка живе. І вона цілком реальна. Проте, буде реалізована вже без Москви. Оце об'єднання буде дійсно третій Рим. Це можна буде назвати Вселенською церквою. Центром усього православ'я, без усякого сумніву.


Олександра Горст, Одеса
Спеціально для «УГ»


Закладки: 


Ви повинні увійти, щоб відправляти коментарі на цьому сайті, або увійдіть, або - якщо ви ще не зареєстровані - натисніть тут, щоб зареєструватись
No connect
Портал Українців Одещини
Увага! При копіюванні матеріалів, посилання на Портал обов`язкове.
Адміністрація порталу може не розділяти думку авторів і не несе відповідальності за авторські матеріали.