для друку  створити pdf-документ з цієї новини 
Україна в тривозі - Москва рветься до Криму
19.10.09
Історія, Крим, Одеса, Росія, Чорноморський флот, Україна, РосіяУкраїна побоюється за своє майбутнє, оскільки Москва рветься до Криму, стверджує The Observer (Великобританія). У вересні в Лівадійському палаці, де колись Черчилль, Рузвельт і Сталін ділили Європу на сфери впливу, відбулася конференція, в якій брали участь східноєвропейські політики і інтелектуали. "Передбачалося обговорити стратегічне майбутнє України. Але головним стало питання: "Чи буде війна між Росією і Україною?".

У серпні президент Медведєв в своєму листі відчитав президента Ющенка, звинувативши його в антиросійській позиції і заявивши, що російська сторона не матиме з ним ніяких контактів. "Медведєв також сказав, що переглядає російсько-український договір про дружбу від 1997 року: це натяк, що Москва, можливо, перестане поважати державні кордони України", - пише автор.На думку видання, Москва дала Києву недвозначний сигнал: наступний президент зобов'язаний визнати за Росією право вето на стратегічний курс України.

Екс-радник президента України з національніої безпеки Володимир Горбулін минулого тижня застеріг в статті, що Росія готується розчленувати Україну. Найгарячішим осередком він вважає Крим - єдину область України, де російськомовне населення в більшості. У останні тижні прокремлівські газети пророкують швидке возз'єднання Криму з Росією, а декілька московських ресторанів в меню перейменували борщ з "українського" в "малоруський".
Росія добивається не тільки зміни Ющенка, але і зміни траєкторії розвитку України, зазначив один з українських дипломатів. На його думку, Медведєв поставив перед Києвом ультиматум: змиритися з російським пануванням, добровільно відмовитися від вступу в НАТО і продовжити термін оренди бази ВМФ в Севастополі. "За цих умов новий президент України буде майже російською маріонеткою, сказало джерело".

Україна і інші східноєвропейські країни стурбовані тим, що США кидають їх напризволяще заради "перезавантаження" відносин з Москвою. Барак Обама стурбований проблемами Ірану, Афганістану і Іраку, і "мало у кого є ілюзія, що він прийде на виручку Україні, якщо Росія на неї нападе", - пише газета. Брюссель, з свого боку, дав зрозуміти, що Україні не варто сподіватися на прийом в ЄС в найближчому майбутньому. Хоча, Україну і ще п'ять колишніх республік СРСР запросили брати участь в програмі партнерства з ЄС, але візовий режим для громадян України не полегшили. Горбулін вважає, що європейці негласно домовилися з Москвою, що перестануть боротися за Україну. На його думку, ця операція порівнянна з "мюнхенською змовою".

Напад Росії на Україну - це щось немислиме, вважає кореспондент The Observer Люк Гардінг. Проте напередодні президентських виборів можливі дрібні сутички - як випадкові, так і спровоковані, приводить він думку аналітиків. Ще одна проблема - комерційна діяльність Чорноморського флоту, що має в своєму розпорядженні надлишки інфраструктури, зазначив Ендрю
Уїлсон, науковий співробітник European Council on Foreign Relations.

Нещодавно російський парламент схвалив в першому читанні військову доктрину, що санкціонує застосування армії за кордоном для захисту національних інтересів, нагадує видання. "Проте більшість спостерігачів вважають, що Путін і Медведев скористаються загрозою війни для ослаблення і дестабілізації України", - сказано в статті.

Відповідальність за складну ситуацію України значною мірою несе її керівництво: боротьба за владу між Ющенком і Тимошенко паралізувала державний апарат і поставила економіку на грань дефолту. На прийдешніх виборах балотуються Тимошенко, Ющенко, Янукович і Яценюк. Москва поки не підтримала жодного з кандидатів, стверджує газета, пояснюючи, що у Януковича рейтинг найвищий, але Путін краще ладнає з Тимошенко. "Хто б не переміг, переможцеві доведеться вирішувати проблему відносин з Москвою", - підкреслює Гардінг.У очах російського керівництва Україна - невід'ємна частина Росії, украй необхідна для відновлення імперії.

За матеріалами: The Observer
Закладки: 


Ви повинні увійти, щоб відправляти коментарі на цьому сайті, або увійдіть, або - якщо ви ще не зареєстровані - натисніть тут, щоб зареєструватись
No connect
Портал Українців Одещини
Увага! При копіюванні матеріалів, посилання на Портал обов`язкове.
Адміністрація порталу може не розділяти думку авторів і не несе відповідальності за авторські матеріали.